Nahoru

Není vířivka jako vířivka aneb 7 zásadních faktů, které byste si měli při výběru vířivky ověřit, abyste své peníze nevyhazovali oknem ven

V tomto článku vám odhalím zásadní, nepopiratelná a ověřitelná fakta, která dělají z vířivky skutečnou hydromasážní vířivou vanu pro vaši dokonalou relaxaci a užitek z hydroterapie, a zároveň vám ušetří náklady na provoz a servis.  

Znalost těchto zásadních faktů – rozdíly mezi jednotlivými vířivkami, bez ohledu na proklamovanou kvalitu té či jiné značky, vám pomohou se zorientovat při výběru vaší vířivky.

Především budete vědět, co máte u různých značek vířivek porovnávat, na co se ptát prodejců a v konečném důsledku se na základě získaných informací správně rozhodnete, komu dáte svou důvěru při koupi vířivky.

Stanete se profesionály ve výběru vířivek a zjistíte, že mnoho kvalitních značek je technologicky instalačně zastaralých.

Proto, i když se jedná o kvalitní vířivky, vám tyto nikdy nemohou poskytnout důvod, proč mít vířivku doma na zahradě či terase.

To je pohodlí, dokonalá relaxace a kvalitně dobře ovladatelná a nastavitelná hydromasáž, která fyzicky i psychicky uvolní celé vaše tělo.

Řídicí jednotka a ovládací panel vířivky

Při výběru vaší nové vířivé vany se určitě dostanete i k otázce elektroniky, tedy k řídicí jednotce, mozku a ovládacímu panelu vířivky.

Na světě je mnoho výrobců elektroniky a dalších komponent určených pro vířivky. U nás jsou dva nejznámější, a to BALBOA WATER GROUP z USA a GECKO ALLIANCE GROUP z Kanady. Tito dva lídři zároveň patří mezi nejvýznamnější světové výrobce komponent pro vířivky.

Kromě nich jsou známé také společnosti jako ACURA SPA SYSTEMS z USA, DAWEY WATER z Austrálie, SPA NET z Austrálie, SUN HYDRAULICS z Číny a několik dalších.

Všichni tito výrobci – dodavatelé řídicích systémů pro vířivky – dělají vše pro to, aby jejich výrobky byly považovány za vysoce kvalitní. V tomto ohledu si myslím, že mezi nimi nejsou žádné výrazné rozdíly.

Je to asi jako s automobily, každý z nich je přiměřeně kvalitní vzhledem ke své třídě a ceně. Každý z nich vás odveze.

Pro váš uživatelský komfort a pohodlí je důležité vše, co můžete od řídicí jednotky očekávat, jaké má možnosti a funkce. A bez pochyby by jí měly odpovídat i parametry a možnosti ovládacího panelu.

Jen pár řídicích jednotek umožňuje dvourychlostní hydromasážní čerpadla, a ještě o něco méně řídicích jednotek umožňuje tři dvourychlostní hydromasážní čerpadla, pokud se jedná o větší typ vířivky. Naopak málokterá umožňuje dodatečné čištění po použití vířivky a mimo nastavené filtrační cykly.

Ne všechny řídicí jednotky jsou určené pro připojení k Wi-Fi.

Při výběru vířivky je lepší zaměřit se na takové, jejichž řídicí jednotky umožňují výše popsané funkce a mají odpovídající ovládací panel.

Rozhodně je důležité, abyste zohlednili velikost vířivky a váš rozpočet. 

Čerpadla ve vířivce

Pokud vířivka používá zásadně pouze dvourychlostní hydromasážní čerpadla s vysokým průtokem, můžete těžit z mnoha výhod:

Dvourychlostní čerpadla vám ušetří peníze

Taková vířivá vana zcela eliminuje potřebu cirkulačního čerpadla, jenž má navíc zastaralý způsob instalace. Cirkulační /filtrační/ čerpadlo je jednou z nejvíce opotřebovávaných částí vířivky, což je také příčinou zvýšených nákladů na servis vířivky, která ho používá.

Kromě toho je sporná také hospodárnost provozu a účinnost oběhového čerpadla ve vířivce.

Dvourychlostní hydromasážní čerpadlo s vysokým průtokem

velmi účinně filtruje veškerou vodu ve vířivce při první rychlosti, a to až 34krát za hodinu i více, v závislosti na objemu vody ve vířivce.

Malé cirkulační /filtrační/ čerpadlo toto nikdy nedokáže.

Proto musí pracovat 12 nebo dokonce i 24 hodin denně, aby byla zajištěna důkladná filtrace vody. Čím více oběhové čerpadlo pracuje, tím více energie spotřebuje a tím dříve se opotřebuje.

Nefunkční cirkulační čerpadlo je nutné vyměnit, což přináší zbytečné finanční náklady. Kromě toho nebudete moci vířivku používat, protože voda ve vířivce nebude ohřívaná a filtrovaná.

Dvourychlostní čerpadla = účinnější filtrace a čistší voda

Další výhodou použití výhradně dvourychlostních hydromasážních čerpadel s vysokým průtokem je možnost použití extra filtračního – čistícího režimu po použití vířivky, mimo běžně nastavené časy filtrace, což má velký význam pro udržení čistoty vody ve vířivce.

Princip je jednoduchý. Tím, že jsou všechna čerpadla dvourychlostní, řídicí jednotka rozpozná použití vířivky a do půl hodiny po použití spustí extra filtrační – čisticí proces, čímž odstraní nečistoty /tuk, olej, kůži, pot atd./. Ty se zachytí na filtru ihned po použití vířivky, nikoli až o několik hodin později v nastavené době filtrace.

Dvourychlostní čerpadla = delší životnost vodovodního potrubí vířivky

Díky tomu, že čerpadla ve vířivce jsou dvourychlostní, nikdy nedojde k nárazovému tlaku na hadice, rozdělovače a trysky, jakmile se čerpadla zapnou. V místech spojů nedochází k náhlému namáhání a vibracím trubek a hadic, a to výrazně prodlužuje celkovou životnost všech instalací ve vířivce.

Dvourychlostní čerpadla = mnohem více relaxace a hydromasáže

Vířivky, které používají pouze dvourychlostní čerpadla, poskytují svým uživatelům mnohem více užitku.

Na prvním stupni výkonu si můžete vychutnat relaxační – bublinkovou masáž a po opakovaném stisknutí spínače příslušného čerpadla na druhém stupni výkonu si vychutnat plnou terapeutickou hydromasáž.

Mezi nimi můžete libovolně přepínat podle toho, co zrovna chcete.

Hydromasážní trysky

Převážná většina vířivek na trhu používá tlakové trysky – masáž tlakem vody.

To snadno poznáte podle toho, že v každé takové vířivce napočítáte minimálně 70-75 % z celkového počtu trysek jako drobné trysky a pouze několik kusů bude velkých.

Všimněte si také, že trysky v těchto vířivkách jsou jen výjimečně strategicky rozmístěny a dimenzovány podle velikosti a hustoty svalových skupin na těle.

Takové vířivky poskytují masáž tlakem vody, která bývá nepříjemná, často štípe, bolí nebo svědí.

Některé zastaralé instalace dokonce používají tzv. dmychadlo pro bublinkovou masáž, což je jen další otvor v plášti vířivky pro malé vzduchové trysky. Dmychadlo navíc po zapnutí ochlazuje vodu ve vířivce.

Vy za to ale platíte hned třikrát. Poprvé za dmychadlo, abyste ho mohli mít ve vířivce, podruhé za energii, kterou dmychadlo spotřebuje, a potřetí zaplatíte za opětovné ohřátí vody, kterou dmychadlo ochladilo, aniž by vám poskytlo odpovídající užitek.

Nevyhazujte peníze oknem a zvažte, zda ve své nové vířivé vaně opravdu potřebujete dmychadlo – bublinkovou – vzduchovou masáž.

Vířivé vany, které používají pouze dvourychlostní hydromasážní čerpadla s vysokým průtokem, tuto funkci plně a bez příplatku zajišťují.

Při výběru vířivé vany se zaměřte na značky, které používají hydromasážní trysky s vysokým průtokem – masáž s vysokým průtokem /ne tlakem vody/. V takové vířivce si užijete mnohem více relaxačních a terapeutických masáží v každé poloze vířivky. Nic vás nebude obtěžovat, štípat, svědit ani bolet.

Takové vířivky mají mnohem více velkých hydromasážních trysek s vysokým průtokem ve srovnání s malými tryskami, které jsou určeny pouze pro vybrané svalové partie, kde je to nutné z terapeutických důvodů, a to ještě většinou v provedení jako rotační trysky.

Všimněte si také, že tyto vířivky mají všechny trysky funkčně a velikostně vždy strategicky rozmístěné podle velikosti a hustoty příslušných svalových skupin na těle.  Rozdíly mezi vířivkami s tlakovými tryskami a vzduchovými tryskami

a vířivkami,

které využívají maximálně vysokoprůtokovou hydroterapii a strategicky umístěné masážní trysky, jsou viditelné na první pohled.

Vnitřní pohodlí a kvalita hydromasážních trysek, a tedy váš celkový pocit z hydromasáže, ať už relaxační nebo terapeutické, je to nejdůležitější, co dělá vířivku vířivkou z hlediska vašeho přínosu.  

Nejlepší způsob, jak si vybrat vířivku, ve které se budete cítit královsky dobře, je vyzkoušet vířivky při jejich výběru. Jen tak najdete vířivku, kterou budete opravdu užívat, nejen vlastnit.

Hydrodynamika

Správná hydrodynamika vířivky šetří vaše peníze, maximalizuje výkon a minimalizuje a jeho ztráty a výhody z hydromasáží jsou nenapodobitelné. 

Dobře vyladěnou hydrodynamiku ale najdete pouze u značek zaměřených na kvalitu, kontrolu a regulaci hydromasáže.

Takové vířivky mají vždy velmi dobrý výpočet výkonu čerpadla na délku a průměr hadic použitých v instalaci, /čím je v každém okamžiku daný objem vody mimo vířivku/ a skutečný průtok na tryskách. Důležitou roli zde hraje také kvalita použitých hadic a jejich vnitřní protiskluznost.

Vířivky běžných značek i ty od neznámých výrobců hydrodynamiku neřeší, pouze propojují čerpadla, rozdělovače, ventily a trysky různými hadicemi.

Soustřeďte se na kontrolu a regulaci hydromasáží.

Pokud si chcete užít novou vířivku a vychutnat si kvalitní hydromasáž s dokonalým ovládáním a regulací intenzity masáže, včetně zónových masáží v rámci jednotlivých lehátek nebo sedadel ve vířivce, zaměřte se na značky, které mají dobře spočítanou hydrodynamiku svých vířivek.

Pokud se jedná pouze o změnu intenzity tlaku vody mezi sousedními sedadly nebo lehátky otáčením jediného ventilu patřícího k jedinému čerpadlu, pak lze jen stěží hovořit o vyladěné hydrodynamice.

Každý prodejce by vám měl být schopen vysvětlit hydrodynamiku vířivek, které prodává. Vždy požádejte o vysvětlení a předvedení. Je to lepší než koupit zajíce v pytli.

Nejlepší způsob, jak to zjistit, je při výběru vířivku skutečně vyzkoušet.

Jen tak na vlastním těle pocítíte úroveň, intenzitu, kontrolu a regulaci hydromasáže, včetně izolovaných zónových masáží na jednotlivých lehátkách a sedadlech.

Takto si s největší pravděpodobností vyberete vířivku, kterou budete pokaždé rádi používat, a to na základě nově nabytých pocitů z vířivky.

Filtrační systém

Málokdo při výběru vířivky, ale také málokterý výrobce klade důraz na její filtrační systém. A přitom je to jedno z hlediska uživatelského komfortu jedno z nejdůležitějších systémů vířivek.

Filtrační systém je u většiny vířivek často výrazně poddimenzovaný,

filtrační plocha a hustota filtrační tkaniny neodpovídají objemu vody ve vířivce a požadavkům na důkladné filtrování.

V takových vířivkách je pak velmi vážným problémem vůbec udržet vodu čistou a zdravou.

Hygiena vody ve vířivce samozřejmě závisí také na kvalitě vstupní vody, kterou do vířivky čerpáte, a také na hygieně vstupu do vířivky a četnosti používání vířivky.
Pokud je ale filtrační systém poddimenzovaný, je problém udržet kvalitu vody ve vířivce čistou, i když ji nepoužíváte.

Při výběru vířivky se vždy ptejte na filtrační systém, zejména na filtrační plochu filtrů vířivky a mikronovou propustnost filtrační tkaniny ve vztahu k objemu vody ve vířivce. Minimální filtrační plocha by měla mít nejméně 9 m² a propustnost filtrační tkaniny by měla být 10-20 mikronů. Je výhodné, pokud je ve filtrační tkanině integrována také antimikrobiální vrstva.

Ve většině vířivek je ale plocha filtru často menší než polovina plochy filtru a mikronová propustnost více než dvojnásobná. To znamená, že tyto vířivky mají filtrační systém poddimenzovaný o více než polovinu. Když k tomu přidáte nízkou účinnost malého oběhového filtračního čerpadla, zjistíte, že výkon filtračního systému takových vířivek je sotva čtvrtinový oproti výkonu filtrace v bazénu s vířivkou filtračního systému kvalitních vířivek.

Jak jsem se zmínil výše v části „Čerpadla ve vířivce“, účinnost filtračního systému je také významně ovlivněna tím, jaká čerpadla jsou ve vířivce instalována.

Malá cirkulační čerpadla dokážou přefiltrovat celý objem vířivky za jednu hodinu pouze 4 až 5krát za hodinu. To je sedmkrát až devětkrát méně než u dvourychlostního masážního čerpadla.

Dvourychlostní čerpadlo na prvním rychlostním stupni přefiltruje vodu ve vířivce 34krát za hodinu, a navíc má další cyklus čištění filtru bezprostředně po použití vířivky, což výrazně usnadňuje celý proces péče o vodu ve vířivce.

Při výběru vířivky nepodceňujte filtrační systém. Pokud si vyberete vířivku s podceněným filtračním systémem, nebudete si vířivku v kalné vodě užívat.

Nosná konstrukce

Zkušenosti za posledních 40 let ukázaly, že dřevo je jednoznačně nejvhodnějším materiálem pro nosnou konstrukci vířivek. Kvalitní vířivky se na Slovensku prodávají již více než třicet let a některé z nich jejich majitelé používají dodnes, přičemž všechny tyto vířivky mají dřevěnou nosnou konstrukci.

Nejlepší světové značky vířivých van s dlouhou historií vlastního výzkumu a výroby od počátku věděly, že ideálním řešením pro dlouhodobou stabilitu vířivek je dřevěná nosná konstrukce. Všichni tito významní světoví výrobci ji úspěšně používají již více než 40 let.

Osobně jsem přesvědčený, že když ty nejkvalitnější světové značky výrobců vířivek stále používají dřevěnou nosnou konstrukci po celá desetiletí a jejich vířivky jsou stále konstrukčně stabilní a některé dokonce používány původními majiteli i po třiceti letech, pak je dřevěná nosná konstrukce pro vířivky tím nejvhodnějším řešením.

Na trhu s vířivkami najdete i jiná řešení, většinou to jsou různě pojmenované vířivky, u kterých často nelze určit výrobce. Takové mnohdy uvádí, že mají nosnou konstrukci z nerezové oceli.

Pro laika to zní skvěle, nerezová ocel je pevná a odolná.

Když se ale na takovou konstrukci podíváte lépe, zjistíte, že se jedná o chatrné kovové sloupky čtvercového průřezu, které někdy i u nových vířivek začínají ve svárech rezivět. Tady i laik pochopí, že se nejedná o nerezovou ocel, jakou si představoval, když o ní poprvé uslyšel.

Důležitější je ale to, že takové svařované spoje tenkých kovových sloupků mohou jen stěží a bez porušení odolávat mikrovibracím, které tvoří vířivka, když je v provozu.  

Při výběru vířivek se můžete setkat také s plastovou nebo ocelovou konstrukcí. Problém je stejný jako u „nerezových“ konstrukcí.

Pokud chcete mít jistotu dlouhodobé životnosti, pak se při výběru nové vířivky zaměřte zejména na vířivky s kvalitní dřevěnou nosnou konstrukcí.

Tepelná izolace

Kvalitní tepelná izolace vířivek a kvalitní tepelný kryt vířivky vám výrazně ušetří peníze za každý jednotlivý den provozu.

Obecně platí, že nejúčinnější tepelnou izolací pro vířivky je plná pěnová izolace a kvalitní termokryt s vakuovou izolační pěnou vysoké hustoty.

Vířivky s plnou pěnovou izolací a kvalitní termohlavicí dlouhodobě vítězí v testech jako energeticky nejúčinnější vířivky na světě.

Plnou pěnovou izolaci ale vyrábí pouze ti nejlepší světoví výrobci.

Proč to dělají jen ti nejlepší z nejlepších? Především vědí, jak na to, a hlavně věří v kvalitu svých instalací. Nebojí se, že by jim do vířivky zateklo. Celosvětově se tento problém u těchto výrobců vyskytuje již dlouhou dobu, a to v míře výrazně nižší než 1 % ročně, což je zanedbatelné číslo.

Nejbližší konkurenční alternativou kompletní pěnové izolace jsou vířivé vany.  vícevrstvou izolací.

Plášť těchto vířivek je izolován karbonovou izolační pěnou s uzavřenou buňkovou strukturou. Ochranná základna těchto vířivek z ABS plastu je izolována kaučukovou izolační pěnou s reflexní fólií na obou stranách. Skříň vířivky je po celém obvodu izolována dvěma vrstvami stejné kaučukové izolace, přičemž každá vrstva je potažena reflexní fólií. Kromě toho se u těchto důkladně izolovaných vířivých van používají téměř dvakrát silnější tepelné jímky než u běžně používaných, aby se dosáhlo ještě vyšší energetické účinnosti.

Většina výrobců vířivek na trhu se ale o tepelnou izolaci nestará.

Především se jedná o takzvané vířivky bez uvedení výrobců z různých e-shopů, ale existuje i mnoho značek, u kterých byste očekávali určitou tepelnou izolaci.

Prodejci těchto vířivek si časem vytvořili termín „zazimování vířivek“ a zákazníci na to nejspíše naletěli.

Přitom použití vířivky v zimě je tak tou nejlepší cestou, a to nejen pro romantiku, ale zejména pro zdraví.

Mnoho majitelů takových vířivek bez řádné izolace navíc po nesprávném a neodborném „zazimování vířivky“ zjistilo, že jim při jarním napouštění vířivka protekla. Mráz většinou poškodí rozvody, ale někdy také čerpadla.

Při výběru vířivky se jistě setkáte i s různými pseudoizolacemi a historkami o rekuperaci tepla z čerpadel zpět do vody.

Takové vířivé vany s 99% jistotou využívají oběhová čerpadla, jejichž výkon, a tudíž i teplo z nich produkované, je minimální. Spíše způsobuje tepelné ztráty, protože musí pracovat mnoho hodin, a tak se v neizolovaných hadicích a neizolované vířivce zabalené do nějaké fólie bude teplo velmi obtížně získávat zpět.

Argumentem prodejců těchto vířivek je, že masážní čerpadla produkují velké množství tepla. Část tepla se ale získává také z teploty vody ve vířivce, část tepla se ztrácí větracími otvory a část tepla zůstává v prostoru vířivky. Takže hadice nevychladnou tak rychle, když je vířivka v provozu, jako když se masážní čerpadla nepoužívají.

Rodiny využívají vířivky v průměru 3-4 hodiny týdně, což je 12-16 hodin měsíčně. Měsíc má v průměru 720 hodin.

To znamená, že více než 700 hodin měsíčně vířivka pouze chladí a vy platíte účty za energii, která je zcela zbytečná.

Pro vás je to čistá ztráta a pro životní prostředí zbytečná zátěž.

Pokud si chcete svou novou vířivku užívat po celý rok a zároveň šetřit peníze a životní prostředí, hledejte vířivky s co nejlepší tepelnou izolací.

Počítejte s dvojnásobnou úsporou. Poprvé na účtech za energii a podruhé na servisu, protože kvalitní izolaci vyrábějí pouze ověření výrobci vířivek, kterým záleží na úsporách energie stejně jako na životním prostředí.

Bonusem pro vás navíc bude dokonalé pohodlí a vynikající hydromasáž, na které výrobci kvalitních vířivek také dbají.

Na tomto místě ale zopakuji:

Při výběru vířivky si ji vyzkoušejte, abyste si vybrali takovou, ve které se budete cítit opravdu královsky a do které se budete vždy těšit a nejenom ji vlastnit.

Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte mi zavolat nebo napsat e-mail.

Ing. Miroslav Tančin

+421 908 72 2270

info@virivkysaunybazeny.sk